Oyun Oynamak İçin Gereken Bilgisayar Donanımları

Basit ve Modern Oyunlar

İnternet üzerinden oynanabilen basit oyunlar ve güçlü bilgisayar donanımlarının varlığı ile oynanabilecek modern oyunlar mevcuttur. Oyun oynamak için cep telefonu ve tabletler sayesinde mekan farkı ortadan kalsada, biz yazımızda bilgisayar ile oynanabilen oyunları değerlendirmekteyiz. Taşınabilir aygıtlar genellikle depolama problemleri hallolursa sıkıntı yaşatmaz ancak bilgisayar ile iyi bir oyun deneyimi için daha fazlası gerekir.

Basit oyunlar genellikle online oynanan ve Flash Player destekli çalışan oyunlardır. Bu yüzden modern oyunlara göre çalışmaları daha kolaydır. Dolayısıyla donanım özelliği olarak devasa harcamalar yapmanız gerekmez.

World of Tanks, World of Warcraft, League of Legens, Diablo ve çok daha fazlası. İyi bir bilgisayara sahip değilseniz bu modern oyunları oynayabilmeniz neredeyse imkansız. Basit ve modern oyunlar için bilgisayar donanımları ne olmalıdır?

Modern Oyunlar İçin Sistem Gereksinimleri

Hem ses hem grafik görselleri anlamında dev bir oyun dünyası sunan modern oyunlar yüksek çözünürlük, yüksek oyun boyutu ve hızlı veri anlamı taşıyor. Bu yüzden bilgisayar donanımlarını sağlarken en önemli başlıklar;

* Ekran kartı

* Ram

* Hard Disk


Ekran kartı günümüz modern oyunları için en az 2GB harici olarak önerilmektedir. Eğer dahili bir ekran kartı almayı planlıyorsanız, RAM boyutu mutlaka çok yüksek olmalıdır.


RAM konusunda teknoloji üreticileri DDR3 çipler üretmeye başladı. Yinede yüksek fiyatları nedeniyle DDR2 tercih etmek isteyenler, modern oyunlar açısından en az 8GB ram ile bilgisayarını donatmalıdır.


Hard Disk, verilerin akış hızını ve kayıt aşamalarını etkilediğinden mümkünse SSD özelliğiyle satın alınmalıdır. Eğer bütçe kısıtlı ise 250GB gibi normal bir hard disk iş görecektir.


Yeri gelmişken hem hard disk hem ram için önerebileceğimiz özellik, bu donanımların kendinden soğutucu fan özelliği olmasıdır. Bu özelliklerde satın alırsanız pişman olmazsınız.

Basit Oyunlar İçin Sistem Gereksinimleri

Boyutları küçük oyunlardır. İnternet üzerinden kolaylıkla oynanabilirler. İnternet hızının normal seviyelerde olması bu oyunları oynamak için yeterlidir. Günümüzde çocuk oyunları oldukça yaygın olan basit oyun türlerindendir. Yine de gelişen teknoloji ve grafik çözümleri sebebiyle çocuk oyunlarını çok küçük görmemek gerekiyor. Oldukça eğlendiren, göz zevkine hitap eden basit oyunlar türedi. Bu oyunlar için güzel bir klavye ve kablosuz fare eğlencenin tadını artıran donanım özelliği olacaktır.

Son Aktiviteler
Bizim Seçtiklerimiz