Çocuk Oyunları Oynarken Sağlık Önerileri

Oyun ve Sağlık

Gelişen oyun teknolojisi beraberinde birbirinden güzel çocuk oyunları'nı getirdi. Kullandığımız teknolojik aygıtlarda temel olarak gözlem ve hareket kabiliyeti kullanılsa da bilinçsiz kullanım tüm bedeni etkileyebilir. Bu yüzden göz sağlığı, beden sağlığı ve birbirini etkileyen psikolojik sağlık için önerilerimize göz atın. Masaüstü bilgisayar, cep telefonu, tablet bilgisayar en çok kullanılan teknolojik aygıtlar.

Uzmanlar günde belli bir miktar internetten çocuk oyunu oynanmasının yararlı olabileceğini söylüyor. Yine de çok erken yaşlarda çocukları buna alıştırmamak doğru tercih olacaktır. Çocukların ayırt etme yeteneği zayıf olduğundan sürekli oynamak isteyecektir. Ebeveynler olarak anne ve babaların, çocuğun her dediğini yapmaması, daha güzel seçenekler sunarak çocuğun dikkatini başka yöne kaydırması gerekir.

İnternetten Çocuk Oyunu Oynarken Göz Sağlığı

Bilgisayar, cep telefonu ya da tablet bilgisayar ile oyun oynayan çocuklarda göz kuruluğu, gözde kızarma, sulanma gibi vakalar sık görülür. Bu tarz durumların önüne geçmek ve oyunu daha keyifli konuma getirmek için mutlaka ekran ışığı, ortam ışığı iyi ayarlanmalı.

Ekran Parlaklığı düşük olduğunda gözler daha seçici hareket etmeye başlayacaktır. Bu durum piksel piksel ekran yapısı ve hareketli oyun kurguları nedeniyle gözü aşırı yorar. Ekran parlaklığı iyi ayarlandıktan sonra ortam ışığı da mutlaka yeteri kadar açık olmalıdır.

İnternetten Oyun Oynama Süresi Ne Olmalıdır?

Psikolog Yegan Sasık bir açıklamasında çocukların yaş gruplarına göre 20 dakika civarı bilgisayar oyunu oynamaları gerektiğini söylemişti. Bu zaman dilimi çocuğun yaşı ilerledikçe esneyebilir. Yine de de süre ne olursa olsun esas olan oynana çocuk oyunlarının içeriği daha önemli. Çocuklar eğlenirken aynı zaman öğrenmeli. Taze beyinler için zeka oyunları, bulmaca oyunları, mantığı daha işlevsel hale getiren oyunlar tercih sebebi olmalıdır.

Oyun süresini ayarlayamayan aileler en azından mola verdirerek çocuk gelişimine katkı sağlamalı. Çocuklarda duruş bozuklukları, göz sorunları ve hareket kabiliyeti problemleri ile başa çıkmak için mola vermek akıllıca çözüm olacaktır.

Önerilen Oyunlar Nelerdir?

Çocuklara katkı sağlayan çocuk oyunları başında zeka oyunları gelir. Ayrıca bulmaca oyunları da önerilebilir. Bir nesnenin doğru yerine yerleştirilmesi, aynı şekilli resimlerin eşleştirilmesi, resimdeki nesne isimlerinin doğru seçilmesi gibi birçok çocuk oyunu bulunuyor.

Son Aktiviteler
Bizim Seçtiklerimiz