Çocuk Oyunları İçin Ailelere Öneriler

Çocuk Oyunlar ve Aileler

Gelişen teknolojilerin çevresinde büyüyen çocukların çocuk oyunlarına ilgi duyması kaçınılmazdır. Gerek arkadaş çevrelerinden gerekse internet üzerinden oyunlarla tanışan çocuklar için oyun zamanları iyi ayarlanmalıdır. Şüphesiz bazı ebeveynler oyun zamanlarını ayarlamakta güçlük çekebilir. Aslında oyun zamanında öteye dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

Çocuklar internet üzerinden çocuk oyunları oynarken bilinçsiz ve şuursuz hareket etmemelidir. Yanlış oyun tercihleri bazı çocuklarda aşırı hırs ve dolayısıyla psikolojik sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu yüzden aileler ilk önce kendileri test etmeli, ardından çocukları için uygun çocuk oyunu sitesine yönlendirmelidir.

Doğru Çocuk Oyunu Sitesi Bulmak

Günümüzde ticari kaygı nedeniyle birçok oyun sitesi bilinçsizce oyun içerikleri yüklüyor. Oyunların esas amacı eğlendirmek olsa da çocukların temiz beyinlerini yıpratmamak gerekir. Bu yüzden çocuklara oyun oynatmak isteyen aileler mutlaka bir gözlemci gibi web sitesini analiz etmeli, faydalarını ve zararlarını kıyaslamalıdır.

Zeka ve bulmaca oyunları'nın yeterli seviyede olduğu çocuk oyunu siteleri tercih edilebilir. Çocuklar eğlenirken aynı zaman eğitilmelidir. Özellikle çocuğun yaş grubuna göre renklerin öğretilmesi, nesnelerin tanıtılması, resimler arasındaki farkların öğretilmesi, kelimelerin bilgi edinilmesi gibi amaçlarla oyun açılmalıdır.

Çocuk Oyunlarında Aileler Nelere Dikkat Etmelidir?

Çocuklar mutlaka oyun oynamalıdır. Bu oyunlar dışarıda veya internet üzerinden şeklindedir. Sokağa hiç çıkmayan veya parklarda oynamayan çocuklarda özgüven eksikliği görülür. Bu yüzden oyunlarda işin sokak kısmı ihmal edilmemelidir. İnternet üzerinden oyun oynama konusunda ise bazı aileler çocuğumu nasıl engellerim diye düşünebilir. Çocuklar kesinlikle engellenmemeli, kontrol altında tutularak eğlenmesi sağlanmalıdır.

İnternetten çocuk oyunu oynayan çocuklar için ailelerin başlıca dikkat etmesi gerekenler;

* Çocuğun rahat oturuşu. Oyun oynayan çocukta kamburluk veya sırt ağrıları olmaması için gerekli önlemler alınmalı.

* Ekran ve oda ışığı. Işık yetersizse veya ekran ışı çok parlaksa gözü bozar, kuruluk ya da kızarıklık oluşturabilir. Bu yüzden parlaklık iyi ayarlanmalıdır.

* Ödül algısı oluşturulmalı. Çocuklar internetten oyun oynayabilmek için mutlaka önce ödevlerini bitirmeli, sorumluluklarını halletmelidir. Bu seremoniyi ödüllendirerek çocuğa oyun saati ödülü verilmelidir.

* Oyun zamanı aşılmamalı. Ortalama 20dk bir oyun, internet üzerinden oyun oynayan çocuk için yeterlidir. Bu süre yaş gurubuna göre 1 saate kadar uzayabilir. Eğer çocuğunuz sizi dinlemiyorsa interneti kesebilir, bilgisayar kablosunu alabilirsiniz. Çocuğunuzun sağlığı için bazı şeylerden taviz vermemenizi öneririz.

 

Son Aktiviteler
Bizim Seçtiklerimiz