Süper Mario Oyunları Efsanesi Ve Tarihi


Mario Oyunu Tarihçe

Nintendo oyun şirketi tarafından 1983 yılında “Mario Kardeşler” olarak ortaya çıkan mario, devamında 40’a yakın oyun serisiyle sürdü. Japon oyun şirketi önceleri “Donkey Kong” ile piyasaya açılmışken, mario oyunları karşısında muhteşem bir ilgi gördü. Zamanın şartlarında atarilerle, kasetlerle oynana bu oyun artık tüm online mecralarda ve mobil uygulamalarda oynanabiliyor.


Mario kardeşler tesisatçı kıyafetler giyerek prensesi kurtarmak için yola çıkar. Kaplumbağaya benzer yapısıyla “Prenses Peach”i esir alan “Bowser” son aşamada var gücüyle marioya saldırır. Bu aşamada mario alan can hakları ve ateş gücüyle prensesi kurtarırsa sonraki seviyelere devam eder.


Super Mario Serileri1986 yılından itibaren piyasaya süper mario kardeşler oyunu olarak sürülen oyunda iki kişilik oynama imkanı bulunuyor. İlk zamanlarında atariye göre tasarlandığı için oyuna ilk başlayan kişi kırmızı kıyafetli mario ile başlar, o yandığında ise beyaz tesisat kıyafetlerini giyen mario ile oyun devam eder.


Bölüm sonlarında bir sonraki seviyeye geçerken karşımıza bayrak çıkar. Bayraktan sonra genellikle yeryüzünden yer altına ya da farklı bir atmosfere geçiş olur.


Süper mario oyunu bugüne kadar milyarlarca kişi tarafından oynandı ve uygulamalar üzerinden indirildi. Oyunun bugüne kadar çekilmiş olan çizgi film serileri ve sinema filmi serileri bulunmaktadır. Çizgi filmlere ve sinema filmlerine konu olan süper mario kardeşler ile ilgili yeni bir sinema filminin vizyona gireceğini öğrendik.


Oyun Nasıl Oynanır?Süper mario oyununda ilk mantar marionun büyümesini ve 2 canlı olmasını sağlar. Mantardan sonra elde edilmesi gereken en büyük güç ateş gücüdür. Ateş gücü elde edildiğinde, çevrede yer alan düşmanlar yok ediliyor. Ayrıca yer altında bulunan altınlar ve yer üstüne bulunan altınlar yeni haklar, yeni birikimler anlamına geliyor. Yol boyunca altınlar mutlaka toplanmalıdır.


Süper mario oyunu için atariler artık tarih oldu. Günümüzde teknolojiyle beraber tablet ve mobil cihazlarda uygulamalarla, masaüstü bilgisayar ve laptolarda ise online süper mario oyunu oynamak mümkün.


Genellikle yön tuşlarıyla hareket eden karakterler, engeller karşısında “space” yani boşluk tuşuyla zıplama hareketi yaptırılmalıdır. Böylece karakter yoluna devam ederken can yanmaması ve ölmemesi için kaçmaktadır.

Son Aktiviteler
Bizim Seçtiklerimiz